Domowe metody walki z bezsennością

Chociaż telewizja, prasa i Internet pełne są rozmaitych reklam i kampanii informacyjnych zachęcających do kupienia środków ułatwiających zasypianie, nadal bardzo popularne są artykuły i poradniki informujące o tym, w jaki sposób poradzić sobie z bezsennością domowymi sposobami. Oczywiście w przypadku bezsenności o klinicznych podłożach czy uwarunkowanych chorobami albo genami – leczenie farmakologiczne może być jedynym wyjściem. Dla sporej części osób problemy z zasypianiem nie są jednak powodowane tak głębokimi zaburzeniami hormonalnymi czy metabolicznymi, ale mają o wiele bardziej przyziemne podłoże. Całkowita bezsenność może przytrafić się osobom, które nie przestrzegają kilku podstawowych zasad tzw. higieny snu, a wśród najczęstszych grzechów jest nieodpowiednie odżywianie się czy nadużywanie alkoholu albo innych używek.

Całkowita bezsenność – najczęstsze przyczyny

Osoby jedzące bardzo ciężkie jedzenie w dużej ilości, w późnych godzinach wieczornych i nocnych – to spory odsetek wśród tych, którzy uskarżają się na notoryczne kłopoty z regularnym spoczynkiem nocnym. Lekarz przed przepisaniem leków na bezsenność, które dość silnie działają na ośrodkowy układ nerwowy, powinien najpierw przeprowadzić dokładny wywiad ze swoim pacjentem, za pomocą którego ustali nawyki pacjenta. Jeśli w życiu prywatnym albo zawodowym pojawiają się nierozwiązane i bardzo trudne zagadnienia, ktoś ma oczywiste zmartwienia i regularnie się stresuje – całkowita bezsenność jest poniekąd zrozumiała. Rozwiązaniem jest wtedy uporządkowanie tych kwestii, które spędzają sen z powiek i próba zapanowania nad swoimi najtrudniejszymi emocjami. To oczywiście może wymagać terapii czy pomocy innych specjalistów, ale nie zawsze terapia farmakologiczna jest tym, co zaleci lekarz pierwszego kontaktu.

Higiena snu to podstawa wypoczynku nocnego

Wypoczynek nocny może mieć o wiele więcej walorów regeneracyjnych i prozdrowotnych, jeśli jest odpowiednio zaplanowany i dość regularnie realizowany. Lekarze i specjaliści badający sen zalecają przestrzeganie kilku zasad tzw. higieny snu, a regularność zasypiania jest tutaj bardzo ważna. To istotne, aby spróbować przyzwyczaić swój mózg, że zazwyczaj codziennie o podobnej porze przechodzi w tryb uśpienia. Całkowita bezsenność może być także spowodowana zbyt długą ekspozycją oczu na niebieskie światło ekranów TV czy smartfona albo komputera. Przed zaśnięciem dobrze zrobić sobie dłuższą przerwę od oglądania wyświetlaczy urządzeń multimedialnych i napić się uspokajających ziół, wziąć ciepły prysznic i może przeczytać kilka stron książki.